Pre každého, kto sa chystá s fotografovaním ešte len začať prinášame 11 užitočných rád, ako čo najjednoduchšie nájsť pekné motívy na fotenie, rýchlo napredovať a pritom nezbankrotovať.
Aj s lacnejším fotoaparátom dokážete vytvárať pekné zábery. Čím viac budete fotografovať, tým lepšie porozumiete fotoaparátu a pochopíte, aké príslušenstvo skutočne potrebujete.
Statív otvára dvere k úplne novým fotografiám. Okrem zaručenej ostrosti tak získate úplne nové kreatívne možnosti a vaša spokojnosť s fotografiami bude zaručená. Pre väčšiu stabilitu používajte so statívom aktivovanú funkciu samospúšte. Ale pozor: pri statívoch platí, že lacné modely sa väčšinou nevyplácajú.
Príležitosť na skvelý záber prichádza často vtedy, keď to najmenej čakáte. Ak je to možné, majte svoju výbavu vždy poruke. Stačí aj malá fotobrašňa so statívom a môžete vytvoriť neopakovateľný záber. Pokiaľ máte telefón s fotoaparátom, odfotografujte si scénu, ktorá sa vám páči a neskôr ju navštívte aj s vašim fotoaparátom.
Aj keď nemáte fotoaparát so sebou, je dobré si poznačiť, kam by ste sa chceli vrátiť a čo všetko by ste chceli odfotografovať. Uistite sa, že ste si zaznačili aj všetky dôležité detaily, ako je napríklad smer svetla. Umožní vám to vrátiť sa na to isté miesto v rovnakej časti dňa, alebo keď sa napríklad zlepší počasie.
Možno, že sa vám nezdá nič zaujímavé na fotografovaní vašej izby, alebo vašej záhrady. Skúste sa ale pozrieť na toto dôverne známe prostredie inými očami. Môžete zachytiť zaujímavú hru svetla v miestnosti, alebo práve kvitnúce divé kvety vo vašej záhrade. Často dostaneme z jednoduchých predmetov tie najkrajšie zábery.
Najlepšie na záľube akou je fotografovanie je, že sa máte stále čo učiť. Inšpirácia je všade okolo vás. Skúste sa pozerať na všetko očami fotografa a nájdete príležitosti, ktoré ste si nevšimli nikdy predtým.
Internet poskytuje množstvo web stránok, ktoré sú plné inšpirácie. Sledujte a inšpirujte sa tvorbou skúsených fotografov. Napríklad na photovia.sk nájdete desiatky hodín kvalitného obsahu v podobe online-kurzov, zaujímavých článkov a praktického vzdelávania vo forme pracovného zošita.
Zaostrenie a cvaknutie spúšte môže byť oveľa kreatívnejšie ako si myslíte. Prečítajte si príručku k fotoaparátu a rozšifrujte všetky tie malé symboly. Skúšajte fotografovať objekty v jednotlivých nastaveniach a sledujte, aký efekt to má na fotografie.
Množstvo informácií o fotografovaní na internete je síce ohromujúce, ale skúste začať s článkami o kompozícií. Sledujte názory viacerých skúsených fotografov, napríklad aké fotografické postupy používajú. Pravidlá musíte najskôr dobre poznať, až potom ich môžete začať porušovať.
Snažte sa fotografovať každý deň. Ak na to nemáte čas, snažte sa fotografovať pravidelne tak, aby ste nezabudli to, čo ste sa naposledy naučili. Skvelou motiváciou môže byť pravidelné plnenie fotografických cvičení, ktoré vás vždy posunú o krok vpred.
Ak používate digitálny fotoaparát, za vaše chyby neplatíte, takže sa môžete zabávať a vyblázniť do sýtosti. Opakovanie, experimentovanie a prax sú kľúčom k dobrej fotografii.