Ak aspoň občas fotografujete, určite aj vás trápi otázka, ako fotiť pekné portréty v exteriéri bez veľkých investícií do fotografickej techniky. Pekné portréty vonku typicky vznikajú na dovolenkách, rodinných výletoch do prírody alebo len tak, pri oddychu na záhrade. Veľmi často sa však stáva, že niektoré fotky sa vydaria nad očakávania, zatiaľ čo iné sú zasa sklamaním. Ako používať fotoaparát tak, aby medzi vašimi fotografiami prevládali tie lepšie vám prezradíme s pomocou niekoľkých tipov v dnešnom článku.
Najčastejšou chybou začiatočníka je snaha fotiť portrét takpovediac od pása: jednoducho priložiť fotoaparát k tvári, nájsť niečo pekné v okolí a stlačiť spúšť. Výsledná fotografia je potom skôr dielom náhody a aj keď sa podarí, je veľmi ťažké ju znovu zopakovať.
Veľká chyba takéhoto postupu je v tom, že neberie do úvahy svetlo. Počasie vonku sa mení veľmi často a spolu s ním aj svetelné podmienky, ktoré treba vždy zvážiť. Pri lepšom počasí sú fotografické podmienky priaznivejšie a je omnoho jednoduchšie dosiahnuť pekný výsledok, aj keď len jednoducho stlačíte spúšť. Zamyslite sa preto nad svetlenými podmienkami a využite svetlo vo svoj prospech vždy podľa toho, v akej časti dňa fotíte.
Prirodzené svetlo je ten najlepší základ pre pekné fotografie: počas celého dňa totiž ponúka mnoho momentov, ktoré sa dajú využiť pre atraktívny portrét, stačí vedieť, čo bude za daných okolností fungovať najlepšie.
Možno ste už počuli o takzvanej zlatej hodinke, krátkej časti dňa tesne po východe a tesne pred západom slnka, kedy sú svetelné podmienky najlepšie. Tieto vzácne momenty veľmi často využívajú aj fotografi krajiny a prírody, ktorí neváhajú ráno vstávať za tmy a fotografovať do noci len preto, aby získali jediný záber s tou najlepšou atmosférou. Využite zlatú hodinku aj vy a vyskúšajte fotografovať napríklad portrét pred západom slnka.
Najčastejším obdobím na fotenie vonku je nepochybne leto, a ak sa ho už neviete dočkať, prečítajte si výborné rady ako fotiť v letnom období v našom článku 7 horúcich tipov na krásne letné fotky.
Najväčšie komplikácie v lete spôsobuje fotenie pri bezoblačnej oblohe a vysokej intenzite slenečného svetla, kedy sú nasnímané fotografie zvyčajne príliš kontrastné. Vysoký kontrast vytvára tvrdé, často škaredé tiene, ktoré pôsobia nepekne najmä na ľudskej tvári.
Ale aj toto môžu byť momenty pre skvelé fotografie, najmä ak viete, ako situáciu využiť vo svoj prospech. Ak vás táto téma zaujíma, detailný návod, ako získať atraktívne letné zábery nájdete v našom videu Ako fotiť portrét v prirodzenom svetle. Okrem iného sa tam napríklad dozviete, ako narábať s prirodzeným svetlom počas celého dňa a dosiahnuť tak čo najkrajšie zábery v ktorejkoľvek dennej hodine.
Osvedčený postup, ktorý tiež prináša dobré výsledky spočíva v hľadaní svetla v tieni. Znie to možno trošku zvláštne, ale vysvetlenie je jednoduché: svetlo v tieni je niečo medzi svetlým povrchom a tieňom. Tieň môže tvoriť napríklad budova, strom alebo múr, a svetlo sa do takéhoto tieňa môže dostávať odrazom od neďalekého objektu.
Na fotografovanie s pomocou svetla v tieni si vyberajte také miesto v tieni, ktoré má v blízkosti veľkú bielu alebo svetlú plochu, napríklad bielu stenu. Svetlá podlaha dokáže pri fotení takisto pomôcť: svetlo odrazené od jej povrchu sa pekne rozprestrie po celom objekte, ktorý fotografujete. Bude krásne mäkké, jemné a dokonca až žiarivé.
Táto fotografia bola zhotovená rovnakým postupom. Dieťa je umiestnené v tieni a svetlý múr, ktorý bol po pravej strane fotografa, odráža späť na postavu dostatok mäkkého svetla. Práve vďaka tomu je tvár dieťaťa pekne vymodelovaná a fotografia nepôsobí plochým dojmom.
Najlepšia rada na záver
Pred fotografovaním ako prvé hľadajte vhodné svetlo, až potom vhodné pozadie. Je jednoduché postaviť svoj model pred pozadie, ktoré vyzerá pekne alebo zaujímavo, ak na tom mieste ale nie je dobré svetlo, skončíte s nevýraznou fotografiou, ktorú nezachráni ani to najkrajšie pozadie.